Telefon Dla Seniora — TOP 5 Propozycji

Nikt chyba nie zaprzeczy, że telefon komórkowy to dziś nieodłączny towarzysz człowieka. Zabieramy go ze sobą niemal wszędzie, a gdy przypadkowo zdarzy nam się zostawić go w domu, wpadamy w prawdziwy popłoch. Nic dziwnego. Imponujący rozwój technologiczny sprawił, że komórka to gadżet oferujący taką mnogość funkcji i możliwości, że bez niej niejednokrotnie czujemy się wręcz zagubieni.

Telefon dla seniora — ranking 2022

Nikt chyba nie zaprzeczy, że telefon komórkowy to dziś nieodłączny towarzysz człowieka. Zabieramy go ze sobą niemal wszędzie, a gdy przypadkowo zdarzy nam się zostawić go w domu, wpadamy w prawdziwy popłoch. Nic dziwnego. Imponujący rozwój technologiczny sprawił, że komórka to gadżet oferujący taką mnogość funkcji i możliwości, że bez niej niejednokrotnie czujemy się wręcz zagubieni. Dlatego moment zmiany modelu na nowy to często wydarzenie budzące ekscytację, zwłaszcza u tych, dla których lektura nowinek ze świata techniki i analizowanie parametrów dostępnych urządzeń stanowi przednią zabawę.

No dobrze, ale co jeśli nabywcą telefonu ma być osoba starsza, która komfort obsługi telefonu ceni sobie znacznie bardziej niż technologiczne zaawansowanie i nowoczesność urządzenia? Czy rynek telefonów komórkowych oferuje modele, które są w stanie odpowiedzieć na potrzeby osoby w podeszłym wieku? Odpowiadamy: oczywiście, że tak! Aby ułatwić Ci wybór, przygotowaliśmy ranking telefonów dla seniora, które, naszym zdaniem, są szczególnie warte uwagi. Zostań z nami!

kobieta trzymająca telefon komórkowy

Telefon komórkowy dla seniora — kilka kluczowych aspektów

Zanim skupimy się na przeglądzie dostępnych opcji, powiedzmy sobie, jakie czynniki warto rozważyć, wybierając telefon, który ma służyć osobie starszej.

Wygoda i intuicyjność

Najlepszy telefon dla seniora to taki, który zagwarantuje jak największy komfort użytkowania. Czytelny ekran to więc konieczność, i nie chodzi tu tylko o wielkość wyświetlacza, ale przede wszystkim o odpowiednią jasność, kontrast i dobór czcionek. Opcją, która często budzi duże zainteresowanie starszych osób, są telefony z klapką: choć niewielkie, wyposażone są w dwa wyświetlacze: główny (widoczny po otwarciu klapki) i drugi, umieszczony po zewnętrznej stronie obudowy, dzięki któremu można szybko odczytać najważniejsze informacje i sprawdzić powiadomienia. Tym, co pozwoli uniknąć seniorowi stresu związanego z obsługą urządzenia i nerwowego poszukiwania odpowiedniej funkcji jest też intuicyjne menu. Biorąc pod uwagę fakt, że wiele starszych osób zmaga się z problemami ze wzrokiem, rozsądnym rozwiązaniem jest wybór telefonu wyposażonego w duże podświetlane klawisze, dzięki którym wybieranie numerów, zmiana ustawień czy wysyłanie wiadomości tekstowych nie będzie nastręczało niepotrzebnych trudności.

klasyczny telefon dla seniora, z dużymi klawiszami

Wydajność

Duża pojemność baterii to kolejna cecha, jaka powinna charakteryzować dobry telefon dla seniora. Konieczność częstego ładowania telefonu może być kłopotliwa, szczególnie jeśli pamięć zaczyna zawodzić, a z pozoru proste, codzienne czynności, urastają do rangi problematycznych obowiązków. Dlatego warto upewnić się, że wybrany model ma wytrzymałą baterię, dzięki której telefon pozostawiony w trybie czuwania nie rozładuje się przez kilkadziesiąt godzin, a w przypadku prowadzenia rozmów — przez co najmniej kilka godzin.

Dobrym i bardzo praktycznym rozwiązaniem jest zakup telefonu z podstawką ładującą, dzięki której urządzenie jest zawsze gotowe do użytku. Wystarczy więc, że posiadacz telefonu wyrobi w sobie nawyk odkładania telefonu na podstawkę, co zwykle okazuje się dużo łatwiejsze niż pamiętanie o konieczności podłączania klasycznej ładowarki. Minimalizuje to też ryzyko położenia telefonu w miejscu, w którym trudno będzie go zlokalizować.

Solidność

Telefon dla starszej osoby to często wybór na lata, zwłaszcza jeśli senior nie jest osobą szczególnie zainteresowaną nowinkami technologicznymi i nie czuje potrzeby podążania za trendami. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc model o solidnej konstrukcji, odporny zarówno na upływ czasu, jak i uszkodzenia mogące być rezultatem nieuwagi.

Dodatkowe funkcje

Telefon dla seniora powinien być też wyposażony w dodatkowe udogodnienia, które zwiększają nie tylko komfort użytkowania, ale także bezpieczeństwo. Jedną z takich funkcji jest specjalny przycisk SOS, dzięki któremu można szybko wezwać pomoc w sytuacji zagrażającej zdrowiu lub życiu. Bardzo praktyczne są także podpowiedzi głosowe, tryb głośnomówiący, latarka, a także funkcje służące rozrywce i stwarzające możliwości realizowania swoich pasji, jak np. radio FM, odtwarzacz audio czy wbudowany aparat fotograficzny.

mężczyzna robiący zdjęcie telefonem komórkowym

Ranking telefonów dla seniora — 5 najlepszych propozycji

Wiesz już, na co warto zwrócić uwagę, szukając odpowiedniego dla starszej osoby modelu. Skupmy się więc teraz na konkretach. Poniżej krótki (i subiektywny) przegląd 5 telefonów, które, naszym zdaniem, będą trafnym wyborem i sprostają oczekiwaniom seniorów. Zaczynamy.

5. Alcatel 2019

Telefon Alcatel 2019 z podstawką ładującą to propozycja dla tych, którzy szczególnie cenią sobie wydajną baterię, wystarcza ona bowiem na 350 godzin w trybie czuwania. Urządzenie jest wyposażone w czytnik kart, ma także wbudowany aparat o rozdzielczości 2,0 Mpix. Przekątna ekranu to 2,4 cala, dzięki czemu odczytanie wiadomości SMS oraz inne czynności związane z obsługą telefonu nie przysporzą seniorowi kłopotów. Wygodę i łatwość użytkowania zapewniają duże przyciski. Telefon zwraca uwagę bogactwem dodatkowych funkcji, takich jak przycisk SOS, odtwarzacz MP3, podpowiedzi głosowe, Bluetooth, radio oraz możliwość nagrywania filmów. Obudowa jest solidna i odporna na zniszczenia, a dzięki czarnej kolorystyce, ma bardzo elegancki wygląd.

4. Maxcom MM462BB

Telefon Maxcom MM462BB to jedna z najlepszych i najbardziej funkcjonalnych opcji dostępnych obecnie na rynku. Ten prosty telefon ma bowiem wiele zalet, spośród których najistotniejsze są: przycisk SOS, czytelna czcionka i duże podświetlane klawisze, intuicyjne menu, aparat o rozdzielczości 0,3 Mpix i wyraźny wyświetlacz o przekątnej 1,8 cala. Jest to niezwykle praktyczne urządzenie z wytrzymałą baterią (do 7 dni w stanie czuwania) i stanowiącym duże udogodnienie trybem głośnomówiącym.

3. Nokia 230 Dual SIM

Chętnie wybieranym modelem jest też propozycja od Nokii. Przyciągający oko, nowoczesny i elegancki wygląd łączy się tu z rewelacyjnymi parametrami technicznymi. Mocne strony tego telefonu to przede wszystkim duży ekran (przekątna 2,8 cala), kolorowy wyświetlacz z 16-bitową paletą barw, wbudowany aparat o rozdzielczości 2 Mpix, funkcja Bluetooth, czytnik kart, technologia Dual SIM, radio i tryb głośnomówiący. Pojemność akumulatora wynosi 1200 mAh, dzięki czemu bateria wytrzymuje 528 godzin w trybie czuwania.

2. MyPhone Halo 2

MyPhone Halo 2 to bardzo praktyczny i relatywnie tani telefon, którego szczególnie cenioną cechą jest bardzo wydajna bateria wytrzymująca nawet do 540 godzin w trybie czuwania. Urządzenie imponuje też szeregiem dodatkowych funkcji, spośród których zdecydowanie warto wymienić możliwość ustawienia fotokontaktów (numerów kontaktowych ze zdjęciami), przycisk SOS, odtwarzacz MP3, latarkę, budzik i łączność za pomocą modułu Bluetooth.

1. Maxcom MM715

Tym, co sprawia, że telefon Maxcom MM715 zasługuje na pierwsze miejsce w rankingu, jest fakt, że do zestawu dołączona jest wodoodporna bransoletka, na której umieszczony został przycisk SOS. Jest to więc szczególnie atrakcyjne rozwiązanie dla tych, dla których priorytetem jest bezpieczeństwo — senior może wezwać pomoc nawet wtedy, gdy nie ma w zasięgu ręki telefonu. Do bezsprzecznych zalet urządzenia należą wyjątkowo duże klawisze, czytelny wyświetlacz o przekątnej 1,8 cala, aparat o rozdzielczości 1,3 Mpix i szereg przydatnych funkcji, takich jak radio, kalendarz, latarka, kalkulator i tryb głośnomówiący. Uwagę zwraca też niska waga telefonu (82 g).

Wszystkie powyższe propozycje to telefony wysokiej jakości, które świetnie sprawdzą się jako gadżety dla osób starszych. Na rynku jest oczywiście wiele innych modeli, które mają bardzo podobne parametry, są dostępne w korzystnych cenach i spełnią oczekiwania użytkowników nie gorzej niż urządzenia z naszej listy. Wśród godnych polecenia alternatyw są m.in.:

  • Alcatel 3082 — wygodny w obsłudze telefon z klapką, która uniemożliwia wykonanie przypadkowego połączenia lub innej niechcianej operacji (odblokowanie klawiatury następuje dopiero po otwarciu klapki);
  • Maxcom MM740 — kolejny produkt tej renomowanej firmy, który zwraca uwagę pakietem przydatnych funkcji, spośród których na wyróżnienie zasługują bardzo dobrej jakości głośniki i stacja dokująca umożliwiająca ładowanie telefonu bez użycia kabla;
  • MyPhone Halo Easy — model, którego charakterystyczna cechą są duże, podświetlane klawisze, pojemna bateria i niska cena.

Wybór idealnego telefonu dla osób starszych

seniorka korzystająca z telefonu

Jak wspomnieliśmy, rynek telefonów jest niezwykle zasobny, więc znalezienie modelu odpowiedniego dla osoby w zaawansowanym wieku nie powinno stanowić wielkiego wyzwania.

Chcielibyśmy jednak zaznaczyć, że zdajemy sobie sprawę z faktu, że nie każdy senior potrzebuje urządzenia zaprojektowanego specjalnie z myślą o ograniczeniach związanych z podeszłym wiekiem. Wiemy, że wśród osób starszych są tacy, którzy nie dość, że doskonale radzą sobie z obsługą nowoczesnych smartfonów, to jeszcze pilnie śledzą trendy i chętnie sięgają po nowe propozycje, jakimi producenci telefonów tak hojnie nas raczą.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.