Czy można naprawić rozlany ekran w telefonie?

Smartfon to coś, bez czego ludzie w XXI wieku nie wyobrażają sobie życia. Mogłoby się wydawać, że to tylko zwykłe urządzenie, jednak prawdą jest, że smartfony pełnią wiele funkcji ułatwiających codzienność. Dzięki nim możemy komunikować się z innymi, robić zdjęcia, nagrywać filmy, odtwarzać muzykę… funkcji jest tak dużo, że nie sposób rozpisać się o każdej z nich w jednym artykule. Co zrobić w sytuacji, gdy ekran urządzenia ulegnie zniszczeniu? Jak zachować się, gdy telefon reaguje poprawnie, tylko ekran nie działa? Czy rozlany ekran w telefonie można w ogóle naprawić? Odpowiadamy!

Ekran — delikatny element telefonu szczególnie narażony na zniszczenia

Nie ma wątpliwości, że ekran jest najdelikatniejszym elementem smartfona. Niestety, czasami wystarczy jeden upadek, by doszło do pęknięcia lub rozlania ekranu. Bywa tak, że ekran dotykowy przestaje funkcjonować poprawnie. Korzystanie ze smartfona z uszkodzonym ekranem jest znacznie utrudnione, a czasami wręcz niemożliwe. Najlepiej wymienić zepsuty ekran tak szybko, jak tylko to możliwe.

Dlaczego warto zdecydować się na naprawę uszkodzonego ekranu?

Dlaczego warto? Przede wszystkim dlatego, że jest taka możliwość. Lepiej spróbować naprawić telefon, niż pozwolić na to, by leżał w szufladzie zepsuty i bezużyteczny. Poza tym smartfon to dla wielu osób nie tylko zwykłe urządzenie, ale też narzędzie pracy. Jeżeli na co dzień pracujemy na telefonie, to jego nagłe uszkodzenie jest równoznaczne z brakiem możliwości wykonywania części swoich obowiązków. Dlatego zdecydowanie lepiej telefon naprawić, nawet jeśli będzie się to wiązało z dodatkowymi kosztami, niż pozwolić na to, by jego brak wpływał negatywnie zarówno na życie prywatne, jak i zawodowe.

Pęknięty ekran najpewniej doprowadzi do dalszych zniszczeń

Uszkodzenie mechaniczne to niestety częsta przyczyna rozlania się ekranu. Jeżeli Twój telefon niefortunnie upadł i doszło choćby do lekkiego ukruszenia ekranu, nie należy tego lekceważyć i myśleć, że to przecież nic takiego. Rozbity ekran to nie lada problem. Żaden smartfon, niezależnie od modelu i marki, nie będzie prawidłowo działał z naruszoną w ten sposób powierzchnią zewnętrzną.

Wyświetlacz chroni urządzenie przed zanieczyszczeniami. Jeśli jest ukruszony, nawet delikatnie, nie będzie już chronił przed wilgocią i kurzem. W ten sposób dojdzie do uszkodzenia wrażliwych elementów wewnętrznych. Jeśli odpowiednio szybko zareagujemy po pojawieniu się pierwszego pęknięcia, prawdopodobnie uda nam się uniknąć sytuacji, w której warstwa dotykowa znajdująca się pod szkłem zacznie działać nieprawidłowo.

Pęknięty ekran zwiększa ryzyko skaleczenia

Kolejnym powodem, dla którego uważamy, że uszkodzony ekran telefonu można (a wręcz trzeba) naprawić, jest kwestia bezpieczeństwa osoby korzystającej z telefonu. Pęknięty ekran smartfona stwarza bowiem ryzyko skaleczenia się — sunąc palcem po ekranie możesz natrafić na niewielki odłamek szkła, który łatwo może wbić się w skórę. To zagrożenie, którego nie należy bagatelizować!

nowy telefon

Rozlany ekran smartfona? Można to naprawić!

Zdarzyło Ci się upuścić smartfona, co doprowadziło do rozlania się ekranu? Nie martw się, nie jest to sytuacja bez wyjścia. Wylany ekran smartfona można naprawić, nie trzeba wcale spisywać telefonu na straty i rozglądać się za nowym.

Oddaj telefon w ręce specjalistów

Najlepiej zaufać wiedzy i doświadczeniu profesjonalistów. Dobrym rozwiązaniem jest kupienie odpowiedniego oryginalnego wyświetlacza i — dopiero wtedy — zlecenie naprawy specjaliście. Uszkodzone urządzenie można zanieść do sprawdzonego komisu lub renomowanego serwisu. Możemy być pewni, że w takim miejscu nasz smartfon zostanie należycie naprawiony.

Napraw ekran samodzielnie

Inną propozycją jest próba naprawienia uszkodzonego ekranu na własną rękę, w domowym zaciszu. Wiedza o tym, jak samodzielnie poradzić sobie z rozlanym ekranem smartfona może pomóc Ci zaoszczędzić sporo pieniędzy. Wbrew pozorom, proces naprawiania nie jest aż tak skomplikowany, jak mogłoby się wydawać. Przede wszystkim, najpierw należy zaopatrzyć się w wyświetlacz — wymiana wyświetlacza na oryginalny zamiennik jest kluczowa w całym "procesie naprawczym". Pamiętaj, by wybrać model ściśle dopasowany do Twojego telefonu.

Oprócz nowego ekranu będziesz potrzebować także kompresora lub sprężonego powietrza w celu oczyszczenia ekranu przed wymianą. Warto wykorzystać okazję i od razu wyczyścić również inne elementy znajdujące się wewnątrz telefonu. Rzeczą, która także może okazać się przydatna przy naprawianiu ekranu jest pęseta — to właśnie nią można wyciągnąć szkło delikatnie, nie uszkadzając pozostałych elementów urządzenia. Nie zapomnij o śrubokręcie do odkręcania niewielkich śrub oraz o taśmie do przyklejenia nowego ekranu.

Wymiana ekranu telefonu — instrukcja krok po kroku

Jak naprawić rozlany ekran, gdy mamy już wszystkie potrzebne narzędzia i materiały? W pierwszej kolejności powinieneś oczyścić zepsuty ekran, przy użyciu wcześniej wspomnianego kompresora lub sprężonego powietrza. Upewnij się, że smartfon został dokładnie wyczyszczony przed nałożeniem zabezpieczenia ekranu — szkła hartowanego.

Kolejnym krokiem będzie odkręcenie śrub trzymających ekran w miejscu. Wskazówka: zapamiętaj, w jaki sposób śruby są ułożone. Jeśli możesz, zrób im zdjęcie. Dzięki temu później będzie Ci łatwiej ponownie je zamontować.

Następnie wyjmij pęsetą stare szkło i ostrożnie wyciągnij taśmę klejącą. Później nałóż nowe szkło i przyklej je taśmą klejącą. Ostatnim krokiem jest ponowne zamontowanie ekranu i przykręcenie śruby śrubokrętem. Przyznaj, że naprawianie ekranu naprawdę jest proste!

pęknięty ekran smartfona

Podsumowanie

Rozlany ekran w telefonie to coś, co zdecydowanie można naprawić — a właściwie wymienić, bo na tym właśnie naprawa polega. Każdy telefon jest do odratowania — zarówno ten z niewielkim ukruszeniem na ekranie, jak i ten z całkowicie rozlanym ekranem. Możemy sami nabyć nowy wyświetlacz i podjąć się naprawiania we własnym zakresie. Jeżeli jednak wolimy zlecić taką naprawę profesjonalistom — jak najbardziej możemy to zrobić. Cel jest zawsze taki sam — sprawić, by telefon zaczął ponownie działać bez zarzutu. To gra warta świeczki!

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.