Czym się różnią nakładki systemowe od czystego Androida?

System Android to platforma umożliwiająca dowolne modyfikacje pod kątem działania urządzenia. Jednymi z najpopularniejszych są nakładki systemowe, zmieniające takie aspekty jak wygląd interfejsu telefonu, a także działanie oprogramowania. Czym tak naprawdę są nakładki systemowe na Androida, jakich zmian mogą dokonać w działaniu sprzętu, jakie wyróżniamy najpopularniejsze rodzaje nakładek i czy takie rozwiązanie jest wygodne? Czytaj dalej, jeśli chcesz poznać więcej informacji o nakładkach systemowych!

Czym się różnią nakładki systemowe od czystego Androida?

System Android to platforma umożliwiająca dowolne modyfikacje pod kątem działania urządzenia. Jednymi z najpopularniejszych są nakładki systemowe, zmieniające takie aspekty jak wygląd interfejsu telefonu, a także działanie oprogramowania. Czym tak naprawdę są nakładki systemowe na Androida, jakich zmian mogą dokonać w działaniu sprzętu, jakie wyróżniamy najpopularniejsze rodzaje nakładek i czy takie rozwiązanie jest wygodne? Czytaj dalej, jeśli chcesz poznać więcej informacji o nakładkach systemowych!

Czym jest nakładka na Androida?

Modyfikacje systemu Android są w pełni zgodne z obowiązującym prawem, a producenci urządzeń chętnie korzystają z możliwości wprowadzenia własnych nakładek systemowych. Sama nakładka to nic innego jak oprogramowanie, które wpływa na wygląd systemu i interfejsu sprzętu, jednocześnie dostarczając użytkownikom dedykowane aplikacje, np. do obróbki zdjęć i wideo, odtwarzania muzyki, czy do wyświetlania konkretnych widżetów na ekranie.

Na co może wpływać nakładka systemowa?

Zainstalowanie w urządzeniu nakładki systemowej umożliwia wprowadzenie i uruchomienie wielu przydatnych funkcji i aplikacji, ułatwiających korzystanie z urządzenia. Sam zamysł opracowania dedykowanych dla danego producenta nakładek ma na celu poprawę komfortu użytkowników i wzbogacenie sprzętu o dodatkowe, unikatowe funkcje. Warto przy tym dodać, że nakładki systemowe powinny być stale aktualizowane, aby pasowały do najnowszej wersji oprogramowania, co jeszcze bardziej zwiększa wygodę korzystania z telefonu lub innego urządzenia z systemem Android.

Najpopularniejsze rodzaje nakładek systemowych

Obecnie można wyróżnić kilku najpopularniejszych producentów stosujących w swoich sprzętach nakładki systemowe. Warto dodać, że każda firma tworzy nakładki dedykowane tylko dla swoich sprzętów i nie ma możliwości zastosowania oprogramowań z dwóch firm na jednym urządzeniu. Co więcej, nakładki systemowe otrzymują swoje własne nazwy, dzięki czemu są one bezpośrednio kojarzone z daną marką. Jakie więc nakładki są najbardziej znane w świecie urządzeń z Androidem?

Huawei EMUI

Nakładka EMUI umożliwia wybór interfejsu spośród dwóch oferowanych przez producenta. Pierwsza opcja umożliwia „wyciągnięcie na wierzch” wszystkich aplikacji i pogrupowanie ich do poszczególnych folderów. Wówczas na urządzeniu nie występuje osobne menu aplikacji, tylko wszystkie są widoczne na głównym pulpicie. Drugim interfejsem jest ten z ikoną menu pośrodku pulpitu, a po jego kliknięciu użytkownik zostaje przeniesiony do osobnego widoku wszystkich aplikacji.

EMUI umożliwia także dobranie motywu do nakładki, w zależności od preferencji użytkownika. Co więcej, nakładka EMUI pozbawiona została przycisków nawigacyjnych, a te z kolei zostały zastąpione gestami (np. przeciągnięcie palcem do boku, aby cofnąć się w aplikacji), jednak producent pozwala na wyłączenie funkcji gestów i powrócenie do podstawowych przycisków nawigacyjnych.

Nakładka dedykowana urządzeniom Huawei „uczy się” przyzwyczajeń użytkownika i dopasowuje do nich wydajność systemu. Wówczas EMUI szybciej uruchamia ulubione aplikacje oraz umożliwia przyspieszenie sprzętu, podczas grania w gry. Co więcej, nakładka wprowadza funkcję HiTouch, umożliwiającą wyszukiwanie obrazem konkretnego produktu w sklepach online. Warto jednak wiedzieć, że funkcja jeszcze nie jest powiązana z polskimi portalami.

nakładki systemowe

Samsung One UI

Poprzedniczką nakładki One UI była nakładka Samsung Experience. Samsung postawił przede wszystkim na schludny wygląd interfejsu i wygodę obsługi urządzenia jedną ręką. Nakładka One UI wyróżnia się zaokrąglonymi krawędziami aplikacji i kolorami ikon dopasowanymi do wybranego motywu. Co więcej, Samsung umożliwił kompletną zmianę motywu z białego na czarny, co szczególnie ułatwia obsługę urządzenia wieczorem i nocą.

Nakładka Samsung One UI ma na celu podział ekranu sprzętu na dwie części. Wówczas w jego górnym obszarze wyświetlają się powiadomienia, tytuły i inne treści, zaś w dolnym obszarze zaprojektowano „centrum” interakcji, umożliwiające obsługę urządzenia kciukiem. Ponadto Samsung postawił na rozwój systemu gestów, dzięki czemu można zrezygnować z paska z przyciskami nawigacyjnymi.

Najnowsze aktualizacje oprogramowania mają obejmować wiele autorskich rozwiązań, m.in. możliwość całkowitej personalizacji ekranu blokady. Wówczas użytkownik będzie mógł ustawić wyświetlanie na ekranie krótkiego filmu lub do 15 zdjęć wyświetlanych naprzemiennie. Co więcej, Samsung, stawiając na bezpieczeństwo użytkowników, w najnowszej wersji One UI ma informować o potencjalnym zagrożeniu danych poufnych.

Xiaomi MIUI

MIUI to kolejna nakładka skupiająca się na wygodzie użytkowników. Xiaomi wprowadziło możliwość personalizacji wyglądu ikon, jednocześnie zapewniając doskonałą przejrzystość interfejsu. MIUI umożliwia zmianę koloru tekstu i wybór trybu kalejdoskopu funkcji Always On Display. Co więcej, w zależności od godziny wschodu lub zachodu słońca w lokalizacji użytkownika, informacje mogą podświetlać się na dwa różne sposoby.

Ponadto Xiaomi z nakładką MIUI umożliwia ustawienie harmonogramu włączania i wyłączania ciemnego i cichego trybu urządzenia. To przydatna funkcja w godzinach wieczornych, gdy użytkownikowi zależy na wyciszeniu się i ograniczeniu przychodzących powiadomień. Co więcej, najnowsze aktualizacje nakładki poprawiają płynność działania systemu nawet do 52%, dzięki czemu urządzenie może pracować z działającymi w tle aplikacjami bez zacinania.

Oppo ColorOS

Nakładka ColorOS opracowana przez producenta Oppo skupia się na zapewnieniu użytkownikowi bezpieczeństwa udostępnianych w urządzeniu informacji. ColorOS umożliwia zabezpieczenie plików odciskiem palca lub popularnymi już hasłem i pinem. Ponadto wprowadzono rozpoznawanie twarzy użytkownika, co zapobiega udostępnieniu treści niepożądanym osobom.

Kolejną ciekawą funkcją ColorOS jest tzw. bezpieczna klawiatura. Funkcja ta zabezpiecza wpisywane dane poufne w aplikacjach banków, czy np. w usługach online dla obywateli Polski. To jednak nie wszystkie możliwości zabezpieczania prywatnych treści. Nakładka zawiera także funkcję tzw. prywatnego sejfu, umożliwiającego umieszczenie wybranych plików w zabezpieczonym hasłem lub biometrią folderze. Co więcej, hasłem lub odciskiem palca można zabezpieczyć także wybrane przez siebie aplikacje.

Realme UI

Choć Realme to podmarka firmy Oppo, producenci stworzyli zupełnie osobną nakładkę systemową, dedykowaną smartfonom submarki. Główną korzyścią z zastosowania nakładki UI jest poprawa płynności i wydajności urządzenia nawet o kilkadziesiąt procent. Ponadto Realme postawiło na efekty wizualne, dodając ikony 3D i umożliwiając personalizację interfejsu pod kątem zmiany czcionek, tła, czy odcienia motywu.

Co więcej, Realme umożliwia użytkownikom personalizację ekranu Always On Display. Korzystający z urządzenia mogą dopasować wyświetlaną na ekranie blokady grafikę zgodnie z własnymi preferencjami. Użytkownik może wybrać proponowaną przez producenta maskotkę Realme lub odpowiednio przerobione zdjęcie, a także tapety dynamiczne.

Co więcej, podmarka postawiła na zabezpieczenie danych wrażliwych użytkowników, umożliwiając wysyłanie obrazów bez informacji o lokalizacji. Ponadto nakładka ułatwia zarządzanie uprawnieniami zainstalowanych na urządzeniu aplikacji.

Nakładka systemowa a czysty Android - różnice

Głównymi różnicami pomiędzy nakładką systemową a „czystym Androidem” są wygląd interfejsu urządzenia i działanie oprogramowania. Jak można się łatwo domyślić, funkcje w sprzęcie z czystym systemem Android są mocno ograniczone do tych podstawowych. O ile interfejs smartfona jest bardzo przejrzysty i czytelny, to podstawowy Android nie zapewnia takich zabezpieczeń jak urządzenia rozbudowane o nakładkę systemową.

Ponadto system bez nakładki daje użytkownikowi dostęp do podstawowych motywów interfejsu, nakładki umożliwiają zaś dostosowanie wyglądu ekranu do własnych preferencji. Warto dodać, że nakładka skupia się na wykorzystaniu wszystkich funkcji urządzenia w 100%, dobierając do komponentów niezbędne aplikacje.

Czy warto posiadać nakładkę systemową?

Przy wyborze smartfona może pojawić się pytanie, jaki telefon wybrać - z nakładką czy bez? Aby ułatwić sobie odpowiedź, należy najpierw określić swoje wymagania co do urządzenia. Jeśli smartfon będzie wykorzystywany głównie do kontaktu z innymi, a użytkownikowi zależy na przejrzystości, warto postawić na podstawową wersję Androida. Z kolei, jeśli smartfon będzie także obsługiwał różne aplikacje i służył do wielu zadań jednocześnie, warto zdecydować się na urządzenie z nakładką, która usprawni działanie sprzętu, jednocześnie zabezpieczając dane poufne użytkownika.

Podsumowanie

Nakładki systemowe to innowacyjne rozwiązanie, które wprowadza coraz to więcej producentów smartfonów. Możliwość dostosowania oprogramowania do komponentów urządzenia ułatwia stworzenie wydajnych sprzętów wielofunkcyjnych, służących zarówno do kontaktu z innymi, jak i do innych czynności powiązanych z pracą, czy hobby użytkownika. Warto jednak podkreślić, że dla fanów prostoty i przejrzystego interfejsu, na rynku wciąż istnieje kilka firm, oferujących urządzenia z podstawowym systemem Android.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.