Jak Nałożyć Klej Na Wyświetlacz/Korpus Telefonu

Idealna szczelność telefonu jest kwestią kluczową - nawet drobne zanieczyszczenia czy niewielkie ilości wilgoci dostające się do jego wnętrza mogą być przyczyną poważnych awarii. Właśnie dlatego odpowiednia aplikacja kleju pod wyświetlacz i na korpus ma ogromne znaczenie dla trwałości urządzenia. W związku z tym postanowiliśmy stworzyć ten post, w którym wyjaśnimy, jak należy nakładać klej na powierzchnię telefonu.

Jak prawidłowo nakładać nowy klej na wyświetlacze lub korpusy telefonów komórkowych?

Idealna szczelność telefonu jest kwestią kluczową - nawet drobne zanieczyszczenia czy niewielkie ilości wilgoci dostające się do jego wnętrza mogą być przyczyną poważnych awarii. Właśnie dlatego odpowiednia aplikacja kleju pod wyświetlacz i na korpus ma ogromne znaczenie dla trwałości urządzenia. W związku z tym postanowiliśmy stworzyć ten post, w którym wyjaśnimy, jak należy nakładać klej na powierzchnię telefonu.

Jak się przygotować?

Przede wszystkim naprawy ekranów telefonów komórkowych oraz ich podzespołów należy dokonywać w sterylnych warunkach - profesjonalne serwisy robią to w specjalnie przygotowanych pomieszczeniach. Wszystkie czynności podczas aplikacji kleju należy wykonywać w rękawiczkach. W pomieszczeniu powinny być zachowane właściwe warunki cieplne - temperatura użytkowania większości klejów wykorzystywanych w smartfonach mieści się w przedziale 18-32°C.

Potrzebny też będzie specjalny klej do ekranu telefonu - jednym z najpopularniejszych w branży jest klej B-7000. Ma on bardzo dobre właściwości fizyczne, doskonałe właściwości izolacji dielektrycznej i zapewnia idealną szczelność/wodoodporność po całkowitym utwardzeniu. Cechuje się też średnią lepkością (zawartość substancji stałych na poziomie 30-35%), a po wyschnięciu tworzy elastyczny i miękki film. Nadaje się do wklejania dotyków i innych napraw elektroniki, klejenia szkła oraz uniwersalnych zastosowań. Zadowalający jest również czas schnięcia powierzchni klejonej.

Warto jednak pamiętać, że producenci telefonów udostępniają również dedykowane rozwiązania, które muszą być stosowane przy oryginalnych częściach (bez nich można stracić gwarancję). Dobrym przykładem jest tutaj specjalna uszczelka zapewniająca wodoszczelność iPhone'om czy stickery dedykowane smartfonom Samsung.

Szukasz nowego wyświetlacza? Sprawdź naszą ofertę na https://www.inncomm.pl/wyswietlacze-do-gsm

Od czego zacząć?

Pierwszym etapem pracy będzie usunięcie starego kleju z korpusu telefonu i odtłuszczenie powierzchni. Aby zdjęcie wyświetlacza było możliwe, konieczne będzie odcięcie starego kleju. Zabieg ten wymaga precyzji i delikatności, ponieważ łatwo można uszkodzić powierzchnię wyświetlacza. Nie będzie to jednak problemem, jeśli wymieniamy cały wyświetlacz na nowy.

Do czyszczenia i odtłuszczania potrzebne będą alkohol izopropylowy i czysta ściereczka. Dokładne usunięcie warstwy starego spoiwa pozwoli uniknąć sytuacji, gdy warstwa kleju jest zbyt gruba, aby dało się szczelnie złożyć korpus telefonu.

Jak nałożyć nowy klej w telefonie?

Jak można było wywnioskować z jednego z powyższych akapitów, aplikacja nowego kleju może nastąpić na jeden z dwóch sposobów - bezpośrednio lub za pomocą specjalnych stickerów.

Nakładanie bezpośrednie

Ciekłe kleje w tubkach są wykorzystywane przede wszystkim przy serwisie pogwarancyjnym oraz w przypadku telefonów, w których ułożenie elementów lub rozwiązania konstrukcyjne uniemożliwiają wykorzystanie stickerów (jest tak na przykład w Huawei P20 Lite, w którym zastosowano moduły wyświetlacza).

Kleje przeznaczone do zastosowania w telefonach mają zwykle specjalne dozowniki ułatwiające nałożenie kleju. Materiał należy nakładać bardzo cienką warstwą w konkretnych punktach - dokładne miejsca aplikacji produktu zależy od danego modelu telefonu. Przed przystąpieniem do klejenia czegokolwiek należy więc dokładnie zapoznać się ze specyfiką danego urządzenia. Zwłaszcza jeśli pierwszy raz zajmujemy się danym modelem.

Choć klej łapie stosunkowo szybko, do uzyskania pełnej twardości potrzebuje ok. 24-48 godzin, zależnie od danego produktu. Przez ten czas nie powinno się intensywnie korzystać z telefonu, aby nie podnieść jego temperatury.

Stickery

Stickery to bardzo wygodna i stosunkowo nowa metoda klejenia wyświetlaczy/korpusów smartfonów. Są to kawałki folii (na ogół specjalnie wyprofilowane, aby pasować idealnie do korpusu telefonu i zostawić miejsce na głośniki, przyciski funkcyjne czy diody), na które z jednej strony nałożona jest warstwa kleju lub cieniutka dwustronna taśma klejąca.

Po przyłożeniu w odpowiednie miejsce klej/taśma odkleja się od stickera i zostaje na telefonie - dzięki temu powstaje bezbarwna warstwa klejąca, która pozwoli połączyć ze sobą dane elementy.

Potem wystarczy już tylko przyłożyć wyświetlacz lub inny klejony element i delikatnie przycisnąć do siebie mające się połączyć powierzchnie - klej powinien złapać w ok. 3 minuty.

Po klejeniu warto odłożyć telefon na ok. dobę, aby klej mógł się całkowicie związać i zapewnić dobre uszczelnienie.

Po przyklejeniu wyświetlacza warto go dodatkowo zabezpieczyć - o tym, jak to zrobić, dowiesz się tutaj.

Klejenie telefonów - podsumowanie

Jak każda praca z delikatną elektroniką, klejenie wyświetlaczy i korpusów telefonów wymaga dużej dokładności i precyzji. Można do tego wykorzystać klej lub specjalnie do tego przygotowane i zdecydowanie łatwiejsze w użyciu stickery. Dokładne postępowanie zależy od danego modelu telefonu. W razie wątpliwości najlepiej jest zdać się na usługi profesjonalnego serwisu.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.