Jak zwiększyć szybkość telefonu z Androidem?

Obecnie z nowoczesnych urządzeń elektrycznych korzysta niemalże każdy. Prawidłowe działanie sprzętu jest priorytetem dla osób, które decydują się na zakup telefonu komórkowego. Szybkość i operatywność smartfona to jedne z podstawowych cech, jakie sprawdzane są przed jego nabyciem. Niemniej jednak trzeba pamiętać, że każdy system operacyjny (zarówno IOS, jak i Android) z czasem traci na wydajności. Instalowanie aplikacji, robienie zdjęć czy pobieranie filmów z internetu przyczynia się do nagromadzenia sporej ilości niepotrzebnych plików, które mają istotny wpływ na działanie urządzeń mobilnych. Jak zwiększyć wydajność telefonu z Androidem?

Obecnie z nowoczesnych urządzeń elektrycznych korzysta niemalże każdy. Prawidłowe działanie sprzętu jest priorytetem dla osób, które decydują się na zakup telefonu komórkowego. Szybkość i operatywność smartfona to jedne z podstawowych cech, jakie sprawdzane są przed jego nabyciem. Niemniej jednak trzeba pamiętać, że każdy system operacyjny (zarówno IOS, jak i Android) z czasem traci na wydajności. Instalowanie aplikacji, robienie zdjęć czy pobieranie filmów z internetu przyczynia się do nagromadzenia sporej ilości niepotrzebnych plików, które mają istotny wpływ na działanie urządzeń mobilnych. Jak zwiększyć wydajność telefonu z Androidem?

telefon komórkowy

System Android w telefonie komórkowym

Android to system operacyjny, który przeznaczony jest do obsługi urządzeń mobilnych, takich jak smartfony czy tablety. Istnieją także zoptymalizowane wersje systemu, które są instalowane również na inteligentnych zegarkach, kamerach cyfrowych, telewizorach, notebookach lub konsolach do gier. System Android swoją popularność zawdzięcza temu, iż jest jedną z głównych platform, które prosperują na rynku.

Oprogramowanie z logo zielonego robota zostało wydane w 2008 roku w wersji komercyjnej i jest na bieżąco aktualizowane. Kolejne wersje Androida wprowadzają zmiany wizualne, a także mają na celu poprawę występujących błędów i dodanie nowych funkcjonalności. Najpopularniejsze marki telefonów z tym systemem operacyjnym to między innymi Samsung, Huawei, Xiaomi, LG, HTC itp.

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż każda wersja systemu (oprócz 10-13) została opracowana alfabetycznie i zawiera nazwy słodyczy i deserów, toteż można spotkać się z Androidem Oreo, KitKat, Pie, Froyo czy też Marshmallow.

Twój Samsung szybko się rozładowuje? Zobacz, jak sprawdzić kondycję baterii.

W jaki sposób zwiększyć wydajność telefonu?

Bez względu na model telefonu i rodzaj oprogramowania, szybkość działania urządzenia zmienia się wraz z czasem użytkowania. Długotrwałe korzystanie ze smartfona sprawia, że użytkownicy systemu Android narzekają na jego wydajność. Często bywa tak, że otwieranie aplikacji lub stron internetowych trwa dłużej niż zwykle, co bardzo irytuje właścicieli.

Działanie tabletów, telefonów oraz innych urządzeń, pracujących na systemie Android, można w łatwy sposób przyspieszyć bez konieczności pobrania dodatkowego oprogramowania.

Tipy na zwiększenie wydajności telefonu z Androidem

Banalną czynnością, która najczęściej przynosi zauważalne efekty, jest restart smartfona. Ponowne uruchomienie telefonu, bez względu na to, czy jest to flagowiec, czy model z niższej półki, pozwoli na sfinalizowanie procesów obciążających procesor urządzenia. Wyłączenie i włączenie smartfona powoduje zresetowanie się pamięci RAM, co w dużym stopniu wpłynie na szybkość działania.

Aby poprawić wydajność telefonu, warto pamiętać o zamykaniu aplikacji działających w tle. Mimo tego, że użytkownik nie korzysta obecnie z uruchomionych programów, one nadal posiłkują się procesorem urządzenia. Aplikacje należy całkowicie wyłączać nie tylko na noc, lecz również w ciągu dnia, ponieważ nadmiar otwartych okien spowalnia pracę całego systemu.

W przypadku, gdy użytkownik telefonu z Androidem ma w nim sporą ilość zdjęć lub filmów, może je co jakiś czas przegrywać do chmury, na dyski zewnętrzne czy przenieść na laptopa. Dobrym pomysłem na wzmocnienie wydajności smartfona będzie trzymanie najczęściej używanych aplikacji w pamięci. W związku z tym, że pamięć RAM jest o wiele szybsza niż pamięć masowa, programy wyróżnione będą gotowe do pracy niemalże w trybie ekspresowym. Ciągłe zamykanie i uruchamianie na nowo aplikacji zajmuje kilka, a nawet kilkanaście sekund.

Idealnym rozwiązaniem na poprawienie wydajności telefonu będzie zainwestowanie w dobrą kartę pamięci. Zapewnia ona wygodne przeglądanie plików, a także odtwarzanie muzyki. Dodatkowo pozytywnie wpływa na wykonywanie zdjęć i nagrywanie filmów w wysokich rozdzielczościach.

Twój telefon nie chce się ładować? Sprawdź jak rozpoznać uszkodzone gniazdo ładowania.

system Android

Rezygnacja z animowanych tapet

Zarówno widżety, jak i animowane tapety cieszą oko właścicieli nowoczesnych telefonów. Niemniej jednak potrafią w znacznym stopniu wpłynąć na szybkość i wydajność smartfona. Elementy graficznego interfejsu umożliwiają integrację z mediami społecznościowymi oraz pozwalają na obserwację prognozy pogody. Ruchome tapety i widżety spowalniają działanie telefonów, zwłaszcza tych starszych.

Aplikacje do wyczyszczenia pamięci podręcznej

Chcąc rozwiązać wszystkie problemy, związane z wydajnością telefonu z Androidem, należy zadbać przede wszystkim o „wewnętrzny porządek”. Jednakże zbyt częste czyszczenie pamięci podręcznej nie jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ to dzięki niej aplikacje nie muszą każdorazowo pobierać plików podczas uruchamiania. Niemniej jednak zdarza się, że nagromadzenie dużej ilości danych w znacznym stopniu spowalnia programy, wtedy pamięć podręczną należy usunąć.

W tym celu trzeba odnaleźć w ustawieniach sekcję związaną z zarządzaniem pamięcią lub skorzystać z pomocy aplikacji antywirusowych, które zawierają funkcję czyszczenia. Można również użyć wbudowanych programów do konserwacji systemu. Warto być jednak ostrożnym - niektóre aplikacje mają negatywne opinie i nieznacznie wpływają na wydajność smartfona.

Przywrócenie w telefonie ustawień fabrycznych

Jeśli na poprawienie wydajności telefonu nie wpłynęły inne, mniej inwazyjne metody, należy zdecydować się na całkowite przywrócenie smartfona do stanu fabrycznego. Ta czynność jest uważana przez wiele osób za krok ostateczny, jednakże w znakomity sposób usprawnia działanie urządzenia. Podczas tego procesu użytkownik traci wszystkie zapisane dane, dlatego należy nieco wcześniej przenieść do komputera zdjęcia, firmy, ważne pliki, a także zsynchronizować kontakty.

Chcąc wykonać tę czynność, trzeba znaleźć w ustawieniach sekcję związaną z usuwaniem danych oraz tworzeniem kopii zapasowych, a następnie wybrać opcję przywrócenia telefonu do ustawień fabrycznych. Po przeprowadzeniu tego procesu smartfon działa teoretycznie tak samo, jakby był nowy.

Podsumowanie

Nie ulega wątpliwości, że każde urządzenie elektroniczne z biegiem czasu zaczyna działać znacznie wolniej. Użytkownicy systemu operacyjnego Android mogą w łatwy sposób poradzić sobie z tym problemem. Wystarczy zastosować kilka prostych metod, aby telefon służył przez wiele lat. Jeśli spadki płynności są regularne i żaden wymieniony sposób nie wpływa pozytywnie na wydajność urządzenia, warto zastanowić się nad zakupem nowego smartfonu.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.