LCD w Telefonie — Co To Jest?

Spoglądasz na swój cokolwiek sfatygowany telefon i stwierdzasz: czas na zmianę. Niby nic trudnego, w końcu rynek smartfonów niemal pęka w szwach, a producenci co rusz podsuwają nowe propozycje, kuszące coraz bardziej imponującą technologiczną innowacyjnością. No dobrze, ale z drugiej strony, im więcej opcji, tym trudniej zorientować się w tym, co rzeczywiście jest warte uwagi, a co — dzięki sprytnym zagrywkom marketingowym — jest tylko próbą sprowokowania nas do wydania pieniędzy na wymyślny, ale w gruncie rzeczy niepotrzebny gadżet.

Co to jest LCD w telefonie

Spoglądasz na swój cokolwiek sfatygowany telefon i stwierdzasz: czas na zmianę. Niby nic trudnego, w końcu rynek smartfonów niemal pęka w szwach, a producenci co rusz podsuwają nowe propozycje, kuszące coraz bardziej imponującą technologiczną innowacyjnością. No dobrze, ale z drugiej strony, im więcej opcji, tym trudniej zorientować się w tym, co rzeczywiście jest warte uwagi, a co — dzięki sprytnym zagrywkom marketingowym — jest tylko próbą sprowokowania nas do wydania pieniędzy na wymyślny, ale w gruncie rzeczy niepotrzebny gadżet.

Jeśli nie masz specjalistycznej wiedzy na temat telefonów i ich technicznych parametrów, jedną z terminologicznych zagadek mogą być dla Ciebie takie skróty jak LCD, OLED czy AMOLED. Spieszymy z wyjaśnieniami!

Ekrany dotykowe — rodzaje i charakterystyka

telefon z ekranem oferującym równomierne podświetlenie

Wyżej wymienione skróty to nic innego jak różne rodzaje ekranów dotykowych w smartfonach. Wyświetlacze to jeden z tych elementów, które na przestrzeni lat przeszły prawdziwą rewolucję — od ekranów monochromatycznych, które starsi wspominają z nostalgią, a o których młodzi słuchają z niedowierzaniem, do królujących obecnie matryc o bardzo wysokiej rozdzielczości.

W tym artykule chcemy nieco przybliżyć Ci ten temat. Spokojnie, nie zarzucimy Cię nadmiarem kłopotliwych, technicznych informacji. Porównamy ekrany LCD ze zdobywającymi coraz większą popularność ekranami OLED i AMOLED, skupiając się na kwestiach czysto praktycznych.

Przy okazji: żaden wyświetlacz nie jest w 100% odporny na uszkodzenia. A te, jak wiemy, zdarzają się, i to często (niech podniesie rękę ten, któremu nigdy nie zdarzyło się upuścić telefonu…). Dlatego w Inncomm gwarantujemy szybką naprawę i wymianę uszkodzonego wyświetlacza. Sprawdź naszą ofertę na https://www.inncomm.pl/.

Wyświetlacze LCD

LCD oznacza wyświetlacz ciekłokrystaliczny (angielskie rozwinięcie skrótu to liquid crystal display). Jest to technologia wykorzystująca specjalną ciecz, która znajduje się pomiędzy szklanymi płytkami, a która powoduje zmianę polaryzacji światła przechodzącego przez ekran. Do tej grupy ekranów zaliczamy dwa typy, ekrany z matrycą LCD TFT i LCD IPS. Przyjrzyjmy się bliżej każdemu z osobna.

Wyświetlacz LCD TFT

Ekran z matrycą TFT (z ang. thin-film transistor) to najstarszy wariant tradycyjnych wyświetlaczy LCD, który przetarł szlaki dla swoich następców — królował w smartfonach z początku XXI w. Wciąż jednak można znaleźć telefon z takim właśnie wyświetlaczem (są to zwykle starsze i tańsze modele). Bezsprzecznymi zaletami tych ekranów są niska cena i niezawodność wykorzystywanych rozwiązań technologicznych. Co więcej, ekrany tego typu pobierają niewiele energii elektrycznej, a wyświetlany obraz charakteryzuje się dużym kontrastem i jasnością, co ułatwia korzystanie z urządzeń w warunkach ograniczonej czytelności (np. gdy świeci słońce). Telefony z ekranami LCD TFT mają też jednak wady. Do najczęściej wymienianych należą wąskie kąty widzenia, co jest szczególnie zauważalne w przypadku telefonów z wyświetlaczami o dużej przekątnej.

Wyświetlacz LCD IPS

Ekran IPS (z ang. in-plane switching), czyli wyświetlacz, którego piksele podświetlane są za pomocą diod LED, to udoskonalona wersja technologii TFT. Wyświetlacze IPS są powszechnie stosowane nie tylko w telefonach, ale też w najnowszych monitorach, laptopach i telewizorach. W porównaniu do klasycznych modeli z ekranami TFT wyświetlacz IPS charakteryzuje się bardzo dobrym odwzorowaniem kolorów, zdecydowanie szerszymi kątami widzenia (dzięki czemu obraz oglądany pod różnymi kątami pozbawiony jest zniekształceń), znacznie większą wyrazistością obrazu, a także krótszym czasem reakcji, co sprawia, że obrazy wyświetlane są płynniej i nie pozostawiają smug. Ekrany te nie są oczywiście pozbawione słabych stron. Do często wymienianych mankamentów należy m.in. ograniczony kontrast, niedokładne odwzorowanie czerni oraz to, że obraz nie jest podświetlony równomiernie.

LCD vs. wyświetlacze OLED i AMOLED

Jeśli jesteś w trakcie poszukiwania smartfona i zdarzyło Ci się co nieco poczytać, być może zadajesz sobie pytania: co wybrać, ekran LCD czy ekran OLED? A może wyświetlacz AMOLED? Która opcja będzie najlepsza? Cóż, trudno na te pytania odpowiedzieć w sposób jednoznaczny, ponieważ każda technologia ma zarówno swoich zagorzałych orędowników, jak i przeciwników. Na tym etapie warto zaznaczyć, że ekrany AMOLED (skrót od Active Matrix Organic Light Emitting Diode) to bardziej zaawansowana technologicznie odpowiedź Samsunga na opatentowane przez LG ekrany OLED (Organic Light Emitting Diode), więc dla ułatwienia możemy te dwie technologie potraktować jako jedną grupę i zestawić ją z wyraźnie odrębną kategorią ekranów LCD.

Wracając do przedstawionego wyżej dylematu — czas zebrać to, co już wiemy i stworzyć zwięzłe podsumowanie, które być może pomoże Ci podjąć decyzję i wybrać opcję, która najlepiej sprosta Twoim potrzebom.

Czym różnią się te wyświetlacze?

Wspomniane wyżej matryce różnią się przede wszystkim tym, w jaki sposób wyświetlają obraz. W przypadku matrycy OLED i AMOLED każdy piksel (a raczej zbiór podpikseli w czterech kolorach: czerwonym, zielonym, niebieskim i białym) świeci niezależnie, bez dodatkowego podświetlenia, jak dzieje się to w ekranach LCD. Dzięki temu piksele mogą się po prostu wyłączać, dzięki czemu osiągamy efekt doskonałej, głębokiej czerni. W ekranach LCD część pikseli jest "zasłaniana" przez ciekły kryształ, a przebijające światło powoduje, że czerń nie jest w pełni nasycona (w tańszych modelach może mieć lekko fioletowy lub szary odcień). Co więcej, wiele osób uważa, że kolory w telefonach wyposażonych w wyświetlacze OLED i AMOLED są głębsze i bardziej intensywne, co przekłada się na wyższą jakość obrazu. Mniej entuzjastycznie nastawieni zwracają natomiast uwagę na to, że barwy na ekranie LCD są bardziej naturalne i bliższe temu, jak postrzegamy kolory w rzeczywistości. Dodatkowo brak jaskrawych kolorów i efektu migotania w ekranach LCD pozytywnie wpływa na wzrok.

para porównująca różne rodzaje ekranów dotykowych

https://elements.envato.com/happy-young-people-buying-new-smartphone-in-mobile-K242Z7R

Konieczność zastosowania podświetlenia w ekranach LCD sprawia, że matryce te są grubsze. Mówi się też, że nie dorównują wyświetlaczom OLED w kwestii energooszczędności. Trzeba jednak zaznaczyć, że producenci matryc LCD od jakiegoś czasu konsekwentnie dążą do ulepszeń w tych aspektach, a efekty ich starań można obserwować w coraz większej liczbie urządzeń.

Kupując urządzenie wyposażone w ekran OLED lub AMOLED, trzeba wziąć pod uwagę ryzyko wypalenia wyświetlacza (pikseli), do którego może z biegiem czasu dojść. W efekcie, w miejscu, w którym wyświetlane są jakieś stałe elementy (np. pasek informacyjny), mogą powstać charakterystyczne, i zdecydowanie niepożądane, ślady. Wyświetlacz OLED / AMOLED to także większy wydatek — urządzenia z wyświetlaczem bazującym na technologii LCD są tańsze.

Na co zwrócić uwagę wybierając telefon?

kobieta zadowolona z wyboru modelu urządzenia

Nietrudno wysnuć wniosek, że ekran smartfona to istotny element rozważań towarzyszących osobom, które planują sprawić sobie nowe urządzenie. W ramach podsumowania rzućmy okiem na parametry, które powinny szczególnie zwrócić naszą uwagę.

Przede wszystkim warto upewnić się, czy telefon ma tzw. filtr niebieskiego światła, który pomaga ochronić wzrok przed negatywnym wpływem światła emitowanego przez ekran. Sprawdźmy też, jaką częstotliwość odświeżania ekranu ma model, który wzbudził nasze zainteresowanie. Jest to parametr odpowiadający za szybkość reakcji na dotyk i płynność ruchu obiektów na ekranie. Wyższa częstotliwość (120 Hz) oznacza, że telefon będzie szybciej reagować, a przewijanie ekranu będzie płynniejsze.

Powyższe kwestie nie oznaczają wcale, że temat został wyczerpany. Zagadnień jest sporo, i niestety, nie sposób wgryźć się w nie bez jednoczesnego zagłębienia się w techniczne zawiłości. Jedno jest pewne: niezależnie od tego, czy skłaniasz się ku ekranowi LCD, czy — idąc z duchem czasu i pilnie śledząc trendy — skłaniasz się ku wyświetlaczom OLED lub AMOLED, w dobie takiego rozkwitu technologicznego na pewno bez większego trudu znajdziesz swój wymarzony model. 

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.