Co robić, gdy w telefonie nie działa ekran dotykowy

Smartfon bez dotyku jest jak majówka bez grilla. Teoretycznie można, ale po co? Zepsuty ekran dotykowy uniemożliwia wykonywanie jakichkolwiek czynności. Chyba że wykażesz się wyjątkową pomysłowością i wykorzystasz urządzenie np. jako zakładkę do książki. Jeśli jednak preferujesz standardowe zastosowania smartfona, sprawdź co zrobić, gdy ekran dotykowy odmawia posłuszeństwa!

Co robić, gdy w telefonie nie działa ekran dotykowy? Poznaj sposoby na niedziałający dotyk w telefonie!

Nie działający dotyk w telefonie - najczęstsze przyczyny

Ekran w smartfonie jest dość kapryśny i może odmówić posłuszeństwa w najmniej oczekiwanym momencie. Czekasz na ważny telefon w sprawie nowej pracy? Szanse na to, że smartfon przestanie reagować na Twój dotyk, drastycznie rosną! Zanim jednak w przypływie emocji roztrzaskasz ekran w drobny mak, sprawdź, czy przyczyna usterki nie jest prozaiczna i prosta do rozwiązania. 

Jakiś krzywy ten ekran

Kupiłeś nowego smartfona i zabezpieczyłeś go pancernym etui oraz hartowanym szkłem? Doskonale! Jednak nierówno przyklejone szkło czy folia ochronna mogą spowodować, że ekran odmówi posłuszeństwa i ostentacyjnie zignoruje Twój dotyk.

Houston, mamy problem

Częstą przyczyną niedziałającego dotyku w telefonie jest awaria systemu operacyjnego. Od 3 miesięcy odwlekasz aktualizacje software’u? Bardzo prawdopodobne, że Twój ekran dotykowy buntuje się właśnie z tego powodu. Charakterystycznym sygnałem świadczącym o usterce systemu jest migotanie wyświetlacza. 

To tylko draśnięcie!

Na pierwszy rzut oka smartfon wygląda w porządku, jednak ignoruje Twój dotyk, tak jakby chciał Ci przekazać, że nie macie o czym rozmawiać? Problemem może być drobne uszkodzenie mechaniczne. Nawet niewielkie pęknięcie wyświetlacza niesie za sobą konsekwencje. Jedną z najczęstszych jest brak reakcji na dotyk na całym obszarze lub w określonych punktach ekranu. 

wyświetlacz iphone

Nie działający dotyk w telefonie - jak to naprawić?

Zanim udasz się do serwisu albo zdemontujesz smartfona na części pierwsze, dokładnie wyczyść jego ekran. Brzmi banalnie? Uwierz, że ta metoda może rozwiązać Twój problem w kilka sekund! Pamiętaj, aby wyświetlacz przecierać delikatną ściereczką, najlepiej z mikrofibry. Kurz, olej, pyłki czy zaschnięte krople kawy mogą powodować problemy z dotykiem w smartfonie.

Jeśli czyszczenie nie przyniosło pożądanych skutków, sprawdź czy na ekranie nie widnieją rysy, pęknięcia lub zadrapania. Smartfon wygląda, jakbyś dopiero wyciągnął go z oryginalnego opakowania? W takim razie, czas na przeprowadzenie eksperymentu z zasilaniem telefonu! Właściwie eksperyment to zbyt górnolotne stwierdzenie. Jedynie co musisz zrobić to zresetować smartfon. Proste? A jednocześnie niezwykle skuteczne w przypadku problemów z system operacyjnym! Jeśli ta metoda również zawiodła, w ostateczności możesz przywrócić ustawienia fabryczne urządzenia. Pamiętaj jednak, że ta czynność wiąże się z utratą wszelkich danych zapisanych na smartfonie. 

Niedziałający dotyk w telefonie może być również spowodowany działaniem jednej z zainstalowanych aplikacji. Aby to zweryfikować, uruchom tryb awaryjny telefonu i sprawdź, czy ekran działa jak należy. Jeśli wszystko jest w porządku, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że przyczyną awarii jest wadliwa aplikacja, którą należy odinstalować. Niestety określenie, który program powoduje zakłócenia, nie jest proste. W tym przypadku będziesz musiał zastosować metodę prób i błędów.  

Jeśli wypróbowałeś już wszystkie opisane sposoby na naprawę ekranu dotykowego, a ich jedynym skutkiem jest narastająca frustracja, czas na wizytę w profesjonalnym serwisie. Specjaliści z pewnością pomogą Ci rozwiązać problem z niedziałającym ekranem dotykowym, dzięki czemu odzyskasz kontakt ze światem! Pamiętaj, że najlepsze, oryginalne części zamienne znajdziesz na Inncomm.pl.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.