Jak rozpoznać zepsute gniazdo ładowania

Smartfon jest urządzeniem elektronicznym posiadającym gniazdo ładowania. Podczas użytkowania telefonu może dojść więc do jego uszkodzenia. Problem z ładowaniem to jedna z najczęściej spotykanych usterek. Przyczyn takiego zjawiska może być wiele. W jaki sposób rozpoznać uszkodzenie? Kiedy należy zanieść telefon do serwisu? Sprawdź koniecznie!

Jak rozpoznać zepsute gniazdo ładowania w telefonie.

Awaria kabla - możliwa przyczyna problemu

Problemy z ładowaniem wynikają najczęściej z uszkodzenia gniazda lub ładowarki. Przyczyną jednak nie musi być zepsute złącze ładowania. Winowajcą bywa również awaria kabla. Sprawdźmy więc, czy nasz kabel USB działa prawidłowo. Pamiętajmy, że kable nie lubią wyginania, szczególnie pod ostrymi kątami i przy wtyczce. Takie działanie może uszkodzić przewody i doprowadzić do zwarcia, przez co ładowanie baterii w telefonie nie będzie możliwe.

Spróbujmy też podpiąć telefon do innej ładowarki. Możemy także podłączyć pod ładowarkę inny telefon. Dzięki temu sprawdzimy, czy problem leży w samej ładowarce, czy może w urządzeniu. Jeżeli okaże się, że telefon nie reaguje na żadną ładowarkę, najprawdopodobniej problem umiejscowiony jest w środku naszego urządzenia.

Możemy też naładować telefon za pomocą ładowarki indukcyjnej, dzięki temu nie będziemy musieli używać do ładowania kabli, a tym samym wyeliminujemy ich potencjalną awarię.

Serwis w domowym zaciszu?

Zanim zaniesiemy telefon do serwisu, który podejmie się jego naprawy, możemy wykonać kilka podstawowych czynności pozwalających nam na samodzielną, wstępną diagnozę. W pierwszej kolejności należy wyłączyć urządzenie i jeżeli to możliwe, usunąć baterię. Teraz możemy sprawdzić, czy gniazdo ładowania nie jest zabrudzone.

Brud zbierający się w zakamarkach gniazda ładowania sprawia, że kabel ładowarki nie może prawidłowo połączyć się z naszym telefonem. Spróbujmy oczyścić gniazdo szczoteczką lub użyć np. sprężonego powietrza.

Jeżeli wszystkie możliwe sposoby domowe zawiodły, nie pozostaje nam nic innego jak udać się do specjalisty w profesjonalnym serwisie. Tam w krótkim czasie otrzymamy informację gdzie leży problem, a nasz smartfon zostanie naprawiony.

Wymiana baterii - kiedy jest konieczna?

Za problem z ładowaniem może odpowiadać także uszkodzona bateria, szczególnie w starszych modelach. Każda bateria ma określoną wydajność, która zaczyna spadać podczas używania sprzętu, bez względu na sposób użytkowania urządzenia. Jeżeli więc zauważymy, że nasza bateria nie działa już poprawnie, spróbujmy ją wymienić na nową lub zanieśmy telefon do serwisu.

telefon

Inne przyczyny problemów z ładowaniem telefonu

Pęknięty wyświetlacz - istnieje możliwość, że to uszkodzony ekran może powodować zwarcie i odpowiadać za usterkę. Jeżeli nasz telefon po podłączeniu do źródła zasilania wibruje, ale nie wyświetla obrazu, a dioda ładowania nie wskazuje na to, że telefon jest podłączony do ładowarki, należy przyjrzeć się całemu modułowi wyświetlacza. Może okazać się, że uległ on uszkodzeniu od środka, dlatego nie dostrzegamy pęknięcia. Przyczyną bywają też uszkodzenia fabryczne. Naprawa takiej usterki powinna odbyć się w serwisie.

Uszkodzona końcówka ładowarki - wejście MicroUSB często ulega awarii wskutek niewłaściwego użytkowania telefonu. Tego rodzaju końcówki bardzo łatwo uszkodzić. Może więc dojść do odklejenia złącza USB od płyty głównej lub płytki sub USB. Inną przyczyną bywa też wgnieciona blaszka.

Podsumowanie

Na uszkodzenie złącza ładowania może wpływać wiele czynników pobocznych. Pamiętajmy też, że naprawa smartfona na własną rękę często bywa ryzykowna. W niektórych przypadkach konieczne jest przelutowanie płytki sub USB lub płyty głównej. Zdarza się jednak, że wymagana jest wymiana gniazda ładowania. Odwiedzenie renomowanego serwisu pomoże nam usunąć problemy z ładowaniem telefonu. Warto korzystać również z oryginalnych kabli i ładowarek.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.