Niedziałająca bateria w telefonie - co zrobić.

Podłączasz telefon do ładowania i nic się nie dzieje, mimo że ładowarka działa bez zarzutu? A może bateria w Twoim smartfonie rozładowuje się praktycznie w kilka chwil? To z pewnością może zirytować. Prawdopodobnie masz do czynienia z zepsutą baterią w telefonie. Czy to oznacza, że musisz ją wymienić? I czy w ogóle zawsze masz taką możliwość?

Niedziałająca bateria w telefonie - co zrobić.

Nie zawsze winna jest bateria

W dzisiejszych czasach bez telefonu niemal jak bez ręki. Nie dziwi zatem, że sygnał o niskim poziomie baterii, niemal od razu sprawia, że rzucasz się w wir poszukiwań ładowarki. Co jednak, gdy podłączasz smartfon do ładowania i nie dzieje się zupełnie nic? Czy winna jest zepsuta bateria w telefonie?

Zanim od razu zrzucisz winę na zepsutą baterię, sprawdź najpierw… gniazdko. To częsty winowajca nie działającego trybu ładowania. Wepnij więc ładowarkę do innego gniazdka. Jeśli nadal telefon się nie ładuje, to może jednak warto sprawdzić kabel zasilający? Warto też sprawdzić samą kostkę ładowarki. Najprościej podłączyć kabel do komputera. W sytuacji, gdy ładowanie działa poprawnie, wystarczy jedynie wymienić kostkę ładowarki. Gdy jednak nadal brak jakiejkolwiek reakcji, to zapewne w grę wchodzi uszkodzenie baterii.

Zepsuta bateria w telefonie - co możesz zrobić?

Przyczyną niedziałającej baterii w telefonie może być po prostu uszkodzone urządzenie. Wówczas zazwyczaj konieczna jest wizyta w serwisie. Co możesz zrobić zanim się do niego udasz, aby nie spalić się ze wstydu, gdy okaże się, że rozwiązanie jest banalne?

  • Wyczyść port USB z kurzu i okruchów. Często przyczyną awarii jest po prostu brud, który dostał się do wejścia ładowania. Sprawdź, czy aby na pewno dokładnie wyczyściłeś port USB.
  • Zaktualizuj oprogramowanie.Twój telefon co prawda się ładuje, ale prędzej na Twojej głowie pojawią się siwe włosy, niż zobaczysz stan baterii 100%? Być może wszystkiemu winien jest brak aktualizacji oprogramowania. Wejdź w Ustawienia i odszukaj opcję Aktualizacji
  • Bateria w Twoim smartfonie bardzo szybko się rozładowuje? Może winne są temu aplikacje działające w tle. Nawet nie zdajesz sobie sprawy, ile może ich być aktywnych w tym samym czasie. 

Naprawa czy wymiana?

To zależy. Głównie od tego, co jest przyczyną problemu z ładowaniem. Zdarza się, że jest to po prostu uszkodzone złącze ładowania, zwykle spowodowane niepoprawnym użytkowaniem. Odklejenie złącza USB od płyty głównej czy wgnieciona blaszka to problemy, które można naprawić. Nie rób tego jednak samodzielnie. Zanieś telefon do serwisu, a z pewnością będzie działać jak nowy. 

Są jednak takie awarie, których nie sposób już odwrócić. A przynajmniej nie będzie to dla Ciebie opłacalne. Najczęściej ma to miejsce, gdy telefon nie reaguje na żadną ładowarkę, co jest oznaką zepsutej płyty głównej. Wówczas warto sprawdzić najpierw koszt takiej naprawy. 

ładowanie telefonu

Lepiej zapobiegać niż wydawać na naprawę

W większości przypadków, to Ty sam jesteś odpowiedzialny za uszkodzenia telefonu, w tym także niedziałającą baterię. Co możesz więc zrobić, aby zadbać o jej prawidłową pracę? Postaraj się nie doprowadzać do całkowitego rozładowania smartfona. Nie ładuj go też do maksymalnego poziomu. Zbyt jasne podświetlenie ekranu też może sprawić, że bateria w telefonie będzie zużywać się szybciej, podobnie jak udostępnianie lokalizacji. Jeśli wyłączysz do tego aplikacje działające w tle, to z pewnością Twoje urządzenie zachowa energię na dłużej.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.