Wyświetlacze OLED i AMOLED — Czym Się Różnią?

Żyjemy w dobie technologicznego rozpędu, nie powinien więc dziwić fakt, że poszukujemy urządzeń gwarantujących maksymalny komfort użytkowania i jak najlepsze wrażenia. Wybierając smartfon, zwracamy uwagę nie tylko na wygląd telefonu, ale przede wszystkim na parametry ekranu, które pozwolą osiągnąć najwyższą jakość obrazu.

OLED czy AMOLED — Czym się różnią

Żyjemy w dobie technologicznego rozpędu, nie powinien więc dziwić fakt, że poszukujemy urządzeń gwarantujących maksymalny komfort użytkowania i jak najlepsze wrażenia. Wybierając smartfon, zwracamy uwagę nie tylko na wygląd telefonu, ale przede wszystkim na parametry ekranu, które pozwolą osiągnąć najwyższą jakość obrazu.

Producenci prześcigają się w udoskonalaniu swoich urządzeń, czego konsekwencją jest możliwość wyboru: starsze ekrany LCD ustępują miejsca nowocześniejszym alternatywom, jakimi są wyświetlacze OLED i AMOLED. Jak zwykle w przypadku, gdy opcji jest kilka, rodzą się pytania o to, która jest lepsza. Czym więc różnią się ekrany OLED od wyświetlaczy AMOLED? Dlaczego wyświetlacz LCD przegrywa w tym wyścigu? Przeczytaj i dowiedz się więcej! 

A skoro o wyświetlaczach mowa, być może szukasz właśnie zamiennika do swojego telefonu, który uległ nieszczęśliwemu wypadkowi. Jeśli tak, sprawdź naszą ofertę na https://www.inncomm.pl/wyswietlacze-do-gsm

Różnice między wyświetlaczami

idealne odwzorowanie kolorów na ekranie smartfona

Jedną z podstawowych — i widocznych na pierwszy rzut oka — różnic między wyświetlaczami jest ich rozmiar. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z ekranem 4- czy 6-calowym, za jakość wyświetlanego obrazu odpowiedzialna jest rozdzielczość (liczba pikseli), a także nasycenie kolorów, kontrast i poziom jasności. Wybierając smartfon, warto też zwrócić uwagę na to, czy urządzenie ma tzw. filtr niebieskiego światła, rozwiązanie, które pomaga ochronić wzrok przed negatywnym wpływem światła emitowanego przez ekran. Kolejną różnicą są proporcje obrazu. Standardowy wariant to 16:9 (typowy dla telewizji HD), choć coraz częściej stosowane są proporcje 18:9 (2:1), pozwalające na zwiększenie obszaru roboczego przy jednoczesnym braku ingerencji w wygodę użytkowania smartfona (szerokość pozostaje bez zmian). Telefony różnią się między sobą również częstotliwością odświeżania ekranu — parametrem odpowiedzialnym za szybkość reakcji na dotyk i płynność ruchu obiektów na ekranie. Zasadniczo, im wyższa częstotliwość, tym szybciej telefon reaguje, a przewijanie ekranu jest płynniejsze. Dlatego zamiast standardowych 60 Hz, coraz częściej sięga się po urządzenia, których producenci oferują imponującą częstotliwość 120 Hz.

Technologia OLED

Wyświetlacze OLED (czyli Organic Light Emitting Diode) złożone są z organicznych diod elektroluminescencyjnych, które samodzielnie emitują światło. Ze względu na zdolności przewodzące wykazywane przez diody OLED, ekrany nie potrzebują dodatkowego podświetlenia. Dlatego wyświetlacze OLED zapewniają mniejszą jasność, ale większy kontrast niż ekrany LCD. Technologię tę charakteryzuje rewelacyjne odwzorowanie kolorów, idealna czerń (osiągnięta w wyniku wygasania piksela), a także elastyczność i lepsze kąty widzenia, co powoduje, że panele OLED są szczególnie często wykorzystywane w nowoczesnych telewizorach. Co więcej, ekrany tego typu gwarantują też mniejsze zużycie energii.

Technologia AMOLED

Technologią AMOLED (skrót od Active Matrix Organic Light Emitting Diode) nazywamy układ aktywnej matrycy wyposażony w tranzystor cienkowarstwowy (TFT), którego zadaniem jest kontrolowanie przepływu prądu na każdym pikselu. Tym, co łączy ekrany AMOLED z wyświetlaczami OLED jest brak podświetlenia i uzyskane dzięki temu wyjątkowo żywe barwy i głębokie czernie. Wyświetlacze AMOLED są jednak jeszcze bardziej zaawansowane technologicznie: piksele włączają się i wyłączają kilkukrotnie szybciej niż w przypadku ekranów OLED, częstotliwość odświeżania obrazu jest wyższa, a zużycie energii — mniejsze.

Wyświetlacz AMOLED vs OLED — który wybrać?

Jest to pytanie, na które nie ma właściwie jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ technologie te są do siebie bardzo podobne. Każda znalazła zresztą na rynku swoją niszę — podczas gdy większość nowoczesnych modeli smartfonów wyposażona jest w ekran AMOLED (z uwagi na wysoce pożądaną obecnie energooszczędność), technologia OLED to rozwiązanie, które doskonale sprawdza się w telewizorach (choć sięgają po nie również producenci urządzeń mobilnych). Obie opcje są na pewno bardziej przyszłościowe niż wyświetlacze LCD, które nie są w stanie zagwarantować tak wysokiej jakości obrazu jak ekrany AMOLED i OLED. 

kobieta oglądająca film na smartfonie

Nie oznacza to jednak, że te obecnie dominujące technologie są zupełnie pozbawione wad czy ograniczeń. Kupując urządzenie wyposażone w ekran OLED, trzeba liczyć się z tym, że z biegiem czasu może dojść do wypalenia matrycy, czego efektem będzie powstanie charakterystycznych śladów w miejscu, gdzie wyświetlany jest stały element obrazu (np. pasek informacyjny, logo stacji telewizyjnej, itp.). W przypadku ekranów AMOLED również może dojść do wypalenia pikseli, co sprawi, że niektóre elementy (jak choćby belki z powiadomieniami) staną się częściowo widoczne. Co więcej, chcąc zaopatrzyć się w telefon z takim ekranem, trzeba też nastawić się na znacznie większy wydatek niż w przypadku zakupu urządzenia z wyświetlaczem bazującym na technologii LCD (np. IPS LCD).

Niezależnie od tego, jaki rodzaj wyświetlacza ma Twój telefon, ochrona przed potencjalnymi uszkodzeniami to kwestia, o którą warto zadbać. Wiele przydatnych informacji na ten temat znajdziesz w naszym artykule Jak zabezpieczyć ekran smartfona.

Ku doskonałości...

Biorąc pod uwagę fakt, że producenci w pocie czoła pracują nad ciągłym ulepszaniem ekranów AMOLED i OLED, jest szansa, że kwestie związane z pogarszaniem się jakości obrazu w smartfonach i telewizorach zostaną wyeliminowane lub częstotliwość ich występowania będzie znacznie mniejsza. Obie technologie zasługują więc na szczególną uwagę, zwłaszcza jeśli cenisz sobie wysoką jakość obrazu, szybsze odświeżanie, intensywne kolory, nieskończoną czerń czy niskie zużycie energii.  

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.